Головна

Позиція МПУ щодо нового закону про вибори

 

Ігор Шевченко взяв участь у нараді щодо нового виборчого закону, яка відбулась вчора в Міністерстві юстиції України. Під час наради обговорювався технічний варіант проекту Закону України «Про вибори народних  депутатів України», розроблений робочою групою Міністерства юстиції .

Позиція партії була донесена до відома Міністра юстиції у вигляді наступних тез:

Технічний варіант проекту Закону України «Про вибори народних депутатів України» дійсно містить багато процедурних поліпшень, але з принципових питань проект явно зменшує демократію в Україні.  Складається враження, що цей варіант законопроекту написаний в інтересах правлячої партії.

Зокрема:

 1. Повернення до мажоритарної системи (ст.1, п.3) – це крок назад від демократії.

  Мажоритарна система створює умови для виборчих маніпуляцій та ускладнює моніторинг за дотриманням виборчого законодавства під час виборів. Наприклад, унеможливлює здійснення національного екзитполу, як запобіжника від маніпуляцій щодо виборів половини складу Верховної Ради України.


  Аргумент, що мажоритарна система дає можливість певній групі людей (виборцям округу) мати свого представника в парламенті є безпідставним. Національний парламент – Верховна Рада України - це НЕ місце для лобіювання інтересів певних груп людей, а державний орган для прийняття виважених, ефективних та збалансованих законів в інтересах всього суспільства і країни. А вирішення побутових та особистих негараздів жителів округів є функцією місцевою влади, яка дійсно повинна обиратися за мажоритарною системою.

 2. Грошова застава (ст.56) в такому розмірі – антидемократична норма, яка, по-перше, є майновим цензом для участі у виборах, що суперечить суті демократії, а, по-друге, є формою державного «рекету», тому що не повертається тим партіям, які не подолали прохідний бар’єр.

  Пропонуємо замінити грошову заставу на мінімальний розмір виборчого фонду, кошти з якого партії та кандидати можуть використовувати на свої передвиборчі кампанії. Фонд повинен бути наповнений внесками, що не перевищують 1000 грн. від однієї особи. Тобто партію повинні підтримати своїми внесками не менше 2000 виборців. Потрібно дати 3 місяці на формування мінімального виборчого фонду. Тобто, запровадити систему, аналогічну до збору підписів для реєстрації партії, але підтримку треба висловити не підписом, а грошима.


  Грошова застава не може бути засобом збирання коштів для компенсування, хоч і часткового, витрат держави на проведення виборів. Фінансування виборів – це пряма функція держави. Громадяни платять податки для того, щоб держава виконувала згідно Конституції і цю свою функцію, а не створювала штучні перепони для участі у виборах, виправдовуючись браком коштів в бюджеті.

 3. Прохідний бар’єр (Ст.92, п.3),  а тим більше його підвищення також є антидемократичною нормою.

  Підвищення прохідного бар’єру є не демократичним кроком. Прохідний бар’
  єр навпаки повинен бути зниженим до кількості голосів, необхідних для отримання 1 мандата народного депутата.

  Якщо певна кількість виборців проголосувала за партію і кількість їх голосів пропорційна хоча б одному мандату, то з демократичної точки зору ці виборці повинні мати право на народного депутата від партії, ідеологію і програму якої вони підтримали своїми голосами.  


Також ми пропонуємо внести зміни в статті про порядок формування виборчих комісій:

 • Формувати виборчі комісії за принципом рівноправності тільки шляхом жеребкування. Не повинно бути дискримінації. На момент виборів всі партії повинні мати рівні права.

Також ми пропонуємо внести зміни в Статтю 50:

 • Дозволити юридичним особам робити добровільні внески до виборчого фонду кандидата чи партії.
 • Дозволити невикористані кошти кандидата в депутати в одномандатному окрузі передавати за бажанням кандидата на рахунок будь-якої політичної партії.

Схожі пропозиції висловили також представники від таких партій як «Сильна Україна», «Фронт Змін», КПУ, БЮТ та ін. Як результат, наразі готується спільна заява лідерів партій щодо принципових аспектів, таких як система виборів, прохідний бар’єр, грошова застава, формування виборчих комісій, тощо.